Poznati Britanski glumac-komičar Jimmy Carr se suočava sa sve većim pritiskom da se izvini zbog šale da su ubistva hiljada Roma od strane nacista bila „pozitivna” strana Holokausta.
Prkosni komičar se zakleo da će „otići sa scene“ usred sve veće reakcije zbog njegove šale u njegovom božićnom specijalu za Netflik His Dark Material, koji je bio najprodavanija stand-up emisija u Velikoj Britaniji 2021, prema veb stranici British Comedi Guide.
Ali dok je ono što je The Mirror opisao kao svoju „šalu” izazvalo bes nakon što je postalo viralno na društvenim mrežama, The Traveller Movement, koji predstavlja nacionalnu zajednicu Roma i Sinti Roma (GRT), već dugo upozorava da je takva diskriminacija „poslednji prihvatljivi oblik rasizma“ u Velikoj Britaniji.
Netflex se takođe suočava sa kritikama jer nije želeo da cenzuriše šalu o Holokaustu iz božićnog specijala.
Organizacija The Traveller Movement pokrenula je prikupljanje potpisa-peticiju kako bi se poslala „snažna i jasna poruka“ Netflex da „genocid nad Romima nije stvar za smejanje“.
Zvezda rijaliti TV-a Patrick Doherti, irski Sinti Rom i bivši bokser koji je pobedio u Velikom bratu slavnih 8, rekao je za Sandej Miror da bi postupak Carra trebalo „istražiti policija“.
„On govori o tome da je masovno ubistvo pozitivno – da li bi mu bilo dozvoljeno da kaže ovo o crncima koje je ubio Kju Kluks Klan? Postoji nivo na koji ne idete“, rekao je Doherti.
Genocid nad Romima
Genocid nad Romima ili Romski Holokaust (poznat i kao Porajmos „uništenje“, ili Samudaripen, masovno ubijanje) su zločini koje su vršile fašističke i nacističke organizacije, pokreti i vojska Trećeg rajha protiv Roma tokom Drugog svetskog rata. Za vreme vlasti Adolfa Hitlera, Romi i Jevreji su smatrani za rasama „neprijateljima viših rasa“.
Za vreme Adolfa Hitlera, 26. novembra 1935. izdat je dopunski dekret Nirnberškim zakonima, kojim se Romi klasifikuju kao „neprijatelji rasne države“, čime su svrstani u istu kategoriju kao i Jevreji. Tako je na neki način sudbina Roma u Evropi bila paralelna sudbini Jevreja u jevrejskom holokaustu.
Istoričari procenjuju da su Nemci i njihovi saradnici ubili između 220.000 i 500.000 Roma i Sinta – 25% do preko 50% procene od nešto manje od milion Roma u Evropi u to vreme. Kasnije istraživanje koje je citirao Jan Hankok procenilo je da je broj smrtnih slučajeva oko 1,5 miliona od procenjenih 2 miliona Roma.
Zapadna Nemačka je 1982. zvanično priznala da je Nemačka počinila genocid nad Romima.[Poljska je 2011. godine zvanično usvojila 2. avgust kao dan sećanja na genocid nad Romima.
Unutar nacističke države, prvo progon, a zatim istrebljenje, bio je usmeren prvenstveno na stacionarne „ciganske mešanke“. Počevši od februara 1943. godine, većina Roma koji su živeli u Nemačkom Rajhu deportovani su u posebno uspostavljeni romski logor u Aušvicu. Ostali Romi su tamo deportovani sa okupiranih zapadnoevropskih teritorija. Samo manjina je preživela. Izvan domašaja sistematske registracije, kao u oblastima istočne i jugoistočne Evrope pod nemačkom okupacijom, Romi koji su bili najugroženiji su oni koji su, po nemačkoj proceni, bili „skitnice“, iako su neki zapravo izbeglice ili raseljena lica. Ovde su pripadnici manjine postali žrtve pre svega masakra nemačkih vojnih i policijskih formacija, kao i SS jedinica i borbe protiv oružanog otpora nemačkoj okupaciji.
Foto: FB Jimmy Carr
Comments are closed.