12.4 C
Leskovac
petak, mart 28, 2025
NAJNOVIJE VESTI
Iz gradske kase Leskovca za 38 porodilja isplaćeno 920.000 dinaraU Leskovcu održan Sajam zapošljavanja, poslodavci ponudili više od 400 radnih mestaFondacija Romi za Demokratiju: Nadežda je bila glas onih koji su ostajali u tišiniFilm o Šabanu Bajramoviću u bioskopima u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Republici SrpskojNa inicijativu Vlade Srbije izrađuje se zakon o osnivanju Fonda za ekonomsko osnaživanje RomaPrijava za upis prvaka preko portala eUpravaU LKC otvorena izložba radova na papiru „Amate iz Ksalitle“Nacionalna služba zapošljavanja u četvrtak u Leskovcu u hali „Partizan“ organizuje Sajam zapošljavanjaU Leskovcu za dan rođene četiri bebeSvečano obeležena godišnjica „Kluba prijateljstva“ starih u Leskovcu, uz podsećanje na nedavnu istoriju i u susretu prolećuTužilaštvo u Nišu potvrdilo da je pucano na dr Dragana MilićaUhapšeni mladići iz Velike Plane zbog sumnje da su uboli i pretukli lebančaninaU Leskovcu položeni venci na Spomen-česmu stradalima u sukobima i NATO agresijiRomska fondacija za Evropu, odlučila da pokloni 10 hiljada evra porodicama žrtava u Severnoj MakedonijiIz gradske kase Leskovca Centru za Socijalni rad na ime jednokratne pomoći isplaćen iznos od 1.391.200 dinaraDr Dragan Milić: Dok sam spavao u spavaćoj sobi u stanu u kome živim u Nišu neko je pucao na mene iz vatrenog oružjaNATO alijansa pre 26 godina započela bombardovanje SR JugoslavijeROMANI KUHINJA-nova emisijaNiška policija uhapsila mladića zbog nasilničkog ponašanjaDr Dragan Milić – Država koja tamniči svoju decu i mladost nema budućnost!

Danas je Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta

Pročitajte

Širom sveta danas se obeležava Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta u znak sećanja na dan kada je 1945. godine oslobođen Auschwitz, najzloglasniji logor smrti u porobljenoj Evropi.

Ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, a u znak sećanja na dan kada su vojnici sovjetske Crvene armije oslobodili Auschwitz. Opredeljujući se za dan oslobođenja Auschwitza, Generalna skupština UN-a rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i vjerske mržnje zasnovanih na predrasudama.

I generalni sekretar UN-a Antonio Guterres osudio je oživljavanje antisemitizma i pozvao ljude širom sveta da “čvrsto stanu protiv mržnje i netrpeljivosti bilo gde”.

Guterres je na komemoraciji žrtvama nacističkog holokausta u Park East Synagogue u New Yorku, ceremoniji koja je ove godine održana virtuelno zbog pandemije COVID-19, poručio da ga je uznemirilo kada je saznao da je jedva polovina odraslih širom sveta čula za Holokaust, u kojem je ubijeno šest miliona Jevreja, kao i milioni pripadnika drugih nacija tokom Drugog svetskog rata, a da je nedostatak znanja među mladim generacijama “još gori”. “Naš odgovor na neznanje mora biti obrazovanje. Vlade svuda imaju odgovornost da podučavaju o užasima holokausta”, izjavio je Guterres.

PLAN NACISTA

“Plan nacista je predviđao nestanak Roma i Jevreja iz rasnih razloga, a ne kao ideoloških protivnika ili neprijatelja Nemačke. Deportacija Roma trajala je u periodu između februara 1943. i jula 1944. godine. Kao posledica organizovanog pogroma, u okviru logora smrti Aušvic – Birkenau do 2. Avgusta 1944. godine funkcionisao je podlogor za Rome – Zigeunerlager. Zatočeni Romi poticali su sa teritorija Nemačke, kao i okupiranih država poput Austrije, Čehoslovačke, Poljske, Francuske, Jugoslavije, Belgije, ali i sa područja Norveške, Španije i okupiranog dela Sovjetskog Saveza. Tokom navedenog perioda, u Zigeunerlager zatočeno je više od 23. 000 Roma, od kojih je oko 20. 000 likvidirano. U razdoblju između maja 1943. i avgusta 1944. godine, na čelu Zigeunerlagera nalazio se zloglasni „lekar” Jozef Mengele koji je vršio organizovane eksperimente nad Romima, a posebno nad decom. Manje je poznato da su Romi bili primorani da na vidnom mestu na svojoj garderobi nose oznake u obliku crnog trougla. Bivši kancelar Nemačke Vili Brant svojevremeno je izneo podatak da je tokom Drugog svetskog rata pobijeno pola miliona Roma, ali najnoviji podaci govore o preko 1, 2 miliona žrtava.Najviše Roma pobijeno je u Nemačkoj, a zatim na području Nezavisne države Hrvatske. Procenjeno je da je na području bivše Kraljevine Jugoslavije bilo oko 300. 000 Roma, od kojih je polovina pobijena pre ili u toku deportacije, kao i u koncentracionim logorima. U Srbiji je od nacista stradalo oko 46. 000 Roma, a u NDH 80 000. Najveće stradanje Roma na teritoriji okupirane Srbije u Drugom svetskom ratu odigralo se tokom oktobra 1941. godine kada su nemačke okupacione snage, u saradnji sa srpskim kvislinškim vlastima, sprovele masovne pogrome nad civilnim stanovništvom u Kraljevu i Kragujevcu u znak odmazde zbog likvidacije više pripadnika Vermahta od strane komunista. Među više hiljada nedužnih civila stradalih u ovom masovnim zločinima nalazio se i veliki broj Roma. U Holokaustu tokom Drugog svetskog rata stradalo je milion i 200 hiljada Roma, više od polovine njihovog tadašnjeg broja u Evropi. Nakon Jevreja, Romi su bili drugi na spisku za nacističko sistematsko istrebljivanje. Uprkos svemu, Rome i danas često proganjaju. Svaki progon, diskriminacija i nasilje jesu dokaz da svet još nije srcem i umom prihvatio istinu o holokaustu Roma”.

izvor https://ucionicaistorije.wordpress.com

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

Iz gradske kase Leskovca za 38 porodilja isplaćeno 920.000 dinara

Iz budžeta Grada Leskovca danas je isplaćen iznos od 1.670.021 dinara. Na ime naknade za 38 porodilja iz gradskog budžeta...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img