15.8 C
Leskovac
četvrtak, maj 9, 2024
NAJNOVIJE VESTI
Cvetanović: kroz medijiske projekte, podstičemo transparentnost, odgovornost i otvorenost, to su temelji zdravog i demokratskog društvaDanas se obeležava 9.maj Dan pobede nad fašizmom i Dan EvropeU Leskovcu rođeno pet beba u jednom danuPolicija tokom przanika alkotestirala 1.801 vozača, 22. su vozili pod dejstvom alkoholaPodeljeni ugovori udruženjima za realizaciju projekata iz oblasti kultureLeskovački Romi danas obeležavaju Đurđevdanske zadušniceUskrs proslavljen u romskim hrišćanskim pentakosnim crkvama u Leskovcu, Lebanu, Vranju, Nišu….U Podvorcu održana tradicionalna manifestacija „Đurđevdanski uranak“Erdelezi(Đurđevdan) kod Roma u Leskovcu i VranjuDemokratska unija Roma izlazi na lokalne izbore u Nišu na zajedničkoj listi koalicije “UJEDINJENI – NADA ZA NIŠ”HRISTOS VASKRSE! SREĆAN USKRS!Romske hrišćanske pentakosne crkve u Leskovcu organizuju proslavu UskrsaBUJANOVAC: Lista Roma SPP – Da smo svi jednaki, Romi kažite Da – Adem Salihiu učestvuje u izbornoj trci za odbornike u lokalnom parlamentuNasilna mobilizacija Roma u UkrajiniU PODVRCU MLADIĆ ČEKIĆEM POVREDIO TROJE LJUDI, POLICIJSKI SLUŽBENIK SPREČIO VEĆU TRAGEDIJUDanas bez struje ulice u romskom naselju „Sat mahala“Pretukao mladića u centru LebanaPrivode se kraju radovi na izgradnji vodovodne mreže od Velikog Trnjana do PalikućeOrganizovane Uskršnje radionice za decu na gradskom trgu u LeskovcuOtvoreno dečje igralište“Srećičica“ u centralnom parku u Leskovcu

dr GORAN MLADENOV O ZDRAVLJU ROMSKE DECE, APELUJE NA DEVOJČICE DA NE STUPE RANO U BRAK JER TIME NARUŠAVAJU SVOJE ZDRAVLJE

Pročitajte

Poznati leskovački pedijatar doktor Goran Mladenov ima 37 godina radnog iskustva, ima sjajan pristup deci i roditeljima, i veoma je posvećen zdravlju i lečenju dece.

Dr Mladenov ima najveći broj pacijenata u Dečjem dispanzeru u Leskovcu od ostalih lekara, što se tiče romske populacije, jer su roditelji zbog pristupa, razumevanja i odlične komunikacije stekli poverenje u ovog poznatog lekara i ljubaznog čoveka.

Na početku našeg razgovora dr Mladenov zdravlje dece stavlja na prvo mesto, jer su nam, kako kaže „deca najvažnija i najlepše što svi mi imamo“. Potvrđuje da ima veliki broj pacijenata dece romske nacionalnosti, ali isto tako nam kaže da je to upravo zbog poverenja koje je stekao kod roditelja. On upozorava na to, da devojčice rano stupaju u brak i upozorava na rane trudnoće, i da sve to ostavlja zdravstvene posledice u kasnijem životnom dobu.

„Zdravlje dece je bitno, onoliko koliko su deca nama bitna. Ona su nešto najlepše što svi mi imamo i nešto u šta vredi ulagati. Prvo ulagati u njih, u zdravo potomstvo. A to kako se postiže zdravo potomstvo: zdrave trudnoće, zdrav adekvatan normalan porođaj i nakon toga zdravo praćenje tog deteta bez prevelike upotrebe antibiotika, različitih preparata, bez preterane posete i lekaru jer i preveliki upliv lekara u jedan normalan razvoj deteta može kontraproduktivan da bude. Znači kad se dete rodi zdravo, majka donese dete u trudnoći zdrava majka, zrela i fizički da tu trudnoću iznese, što je mnogo bitno što se tiče vaše populacije gde vrlo rano, na žalost, stupaju u brak I rano rađaju decu i fizički a da ne pričam o toj psihičkoj zrelosti, pa ako tako zrela osoba iznese trudnoću do kraja kako treba da iznese, porodi se prirodnim putem, rodi dete prirodnim putem, doji to dete od početka uz adekvatno praćenje i priču lekara za kojeg se opredeli da prati i vodi to dete, to dete ima sve predispozicije da bude jedna lepa, zdrava, odrasla kasnije osoba koja nastavi tu priču započetu sa njenim roditeljima.

Zbog konstatacije Dr Mladenova, da se romske devojčice rano udaju i rano rađaju, pitali smo, da li zbog toga postoje anomalije kod te dece ?

„Znate kako, dobro je što nema fizičkih anomalija. Prevremeni porođaji postoje pogotovu kod tih mladih trudnica koje nemaju još uvek dovoljno razvijen taj aparat, odnosno matericu I sve ono što treba da to isprati hormonalno. One su tek postale aktivne a vrlo brzo zatrudne i vrelo često rode ali je psihička zrelost jedne takve osobe da brine o tom detetu vrlo mala. Ja znam da je tradicija kod vas tamo da se odmah bake umešaju, uključuju i da one uglavnom i vode brigu o toj deci, međutim da razumemo jednu stvar, decu ne rađa baba, decu rađa majka za sebe, za supruga I rađa kao svog nekog naslednika i nešto što je za nju najbitnije. I to bi bila preporuka i apel da se malo uzdrže od tih vrlo ranih trudnoća, jer moja praksa je, ja trideset sedam  godina radim u dispanzeru i srećem se sa tom decom I mogu da kažem da vrlo rano čak I sa trinaest I četrnaest godina imamo majke koje rađaju decu a to, verujte, u bilo kom kontekstu nije dobro i nije zdravo. Nije zdravo ni za tu majku koja tako rano rodi i kasnije hormonalno ona još čak i  pubertet nije završila,  to se menja ima uticaj na njene hormone, kasnije na razvoj  nekih drugih bolesti u toku života. Znači pričamo i o majci  pa i o tom plodu koji ako se rodi normalno, ipak treba ta majka da mu svu svoju ljubav pruži. Ne kažem da ga ona ne voli ali nije sposobna zbog te svoje neke psihičke zrelosti da se posveti tom detetu onako kako bi majka u osamnaest godina, devetnaest godina ili nešto starija.“

ROMinfo: Kakva je komunikacija sa tim majkama koje imaju trinaest, četrnaest godina ?

„Pazite, ja imam i sad u dispanzeru da lečim i majku ali I dete koje je ta ista žena rodila. Znači, ja do skoro tu osobu sam gledao kao pacijenta samog, kao pacijenta tinejdžera nekog koji tek treba da se razvije i odjednom ona dovodi sa suprugom koji je možda godinu ili dve godine stariji od nje, dete koje treba da gledam. Znači ona se odlučila za nešto, mi na to ne  možemo mnogo da utičemo. Naše je da pričamo I vaše je da tamo, da vi kroz ovakve emisije, kroz neke te vaše skupove radite na tome. Ja verujem da  i u okviru ginekologije Leskovačke organizovani neki seminari, razgovori na tu temu, na temu ranog stupanja u seksualne odnose, ranih brakova I da rano ostaju trudni I da rano rađaju decu. Mi ovamo imamo naša savetovališta u okviru dispanzera postoji savetovalište za mlade, gde imamo psihologa koji to radi, koji priča, koji organizuje te skupove i za našu i za Romsku decu. Nije to ograničeno, to je za decu tog uzrasta, to je za svu decu koja mogu da se uključe, da se prijave da idu da slušaju ali mislim da oni koji slušaju, koji prihvataju, oni se i ne pojavljuju ovamo kao roditelji. Oni koji prate tu neku vašu tradiciju ili su možda pod uticajem okruženja, okoline, roditelja, sad da ne ulazim u to dublje, na žalost dešava se ovo što se dešava. Na žalost, kažem, na sreću ova deca su zdrava, koju ja pratim i koju sam pomenuo, zdrava i majka, zdrava i deca. Majka prihvata savete i za nju kad treba nešto da se leči ali prihvata savete i za dete“-kazao nam je u I delu razgovora pedijatar dr Goran Mladenov.

(Zoran Saitović)

Medijski sadržaj nastao je u okviru projekta“Sastipe ko prvo than-Zdravlje na prvom mestu“. Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta grada Leskovca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

Cvetanović: kroz medijiske projekte, podstičemo transparentnost, odgovornost i otvorenost, to su temelji zdravog i demokratskog društva

Prilikom današnjeg potpisivanje ugovora sa medijima gradonačelnik Leskovca Gorana Cvetanovića kazao je da kroz odobrene projekte, podstiče transparentnost,...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img