12.8 C
Leskovac
petak, maj 3, 2024
NAJNOVIJE VESTI
U PODVRCU MLADIĆ ČEKIĆEM POVREDIO TROJE LJUDI, POLICIJSKI SLUŽBENIK SPREČIO VEĆU TRAGEDIJUDanas bez struje ulice u romskom naselju „Sat mahala“Pretukao mladića u centru LebanaPrivode se kraju radovi na izgradnji vodovodne mreže od Velikog Trnjana do PalikućeOrganizovane Uskršnje radionice za decu na gradskom trgu u LeskovcuOtvoreno dečje igralište“Srećičica“ u centralnom parku u LeskovcuPodeljeni ugovori udruženjima za realizaciju projekata iz oblasti Socijalne zaštite u 2024.godiniMihajlović: Unija Roma Srbije posle skoro 20 godina izlazi na lokalne izbore u BeograduPrivremeno povučen skandalozan, sraman, diskriminatorski i rasistički predlog da se preimenuje bulevar Šabana Bajramovića u NišuU Leskovcu za 24 sata rođeno šest bebaSkupština Grada Niša u petak odlučuje o promeni naziva Bulevara Šabana Bajramovića, direktor Nišvila Ivan Blagojević to vidi getoizaciju umetnika i latentni rasizamNovo dečje igralište u parku Devet JugovićaOdržan čas istorije „Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu“U leskovačkom porodilištu rođene dve bebeZABRANA sklapanja maloletničkih brakovaU nedelju besplatni preventivni pregledi u Domu Zdravlja i Opštu bolnicu LeskovacAkcija saobraćajne policije usmerene na kontrolu brzineU Baru održana 19. Generalna skupština NALAS-aIstraživanje Instituta Batut: prisutnije tuče među učenici osnovnih škola, seksualno aktivni sa 11 godinaNenad Zdravković: rešiti problem romskog groblja u Leskovcu

ZABRANA sklapanja maloletničkih brakova

Pročitajte

Sklapanje dečjih brakova u Srbiji ubuduće će biti zabranjeno. Ovo je planirano izmenama Porodičnog zakona, na kojima radi Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, piše Blic.

– Planirane su izmene i dopune Porodičnog zakona kojima će biti ukinuta mogućnost sklapanja dečjih brakova – potvrđeno nam je u ovom Ministarstvu. – Kada je u pitanju okvirni broj maloletničkih brakova, raspolažemo podatkom do kojeg je došao Republički zavod za socijalnu zaštitu nakon analize godišnjih izveštaja centara za socijalni rad za 2023. Tokom prošle godine, centri su identifikovali 182 deteta u maloletničkim brakovima, od kojih je 12 (6,6 odsto) dečaka i 170 (93,4 odsto) devojčica.

U odnosu na prethodnu godinu, kako navode, opao je broj identifikovane dece za 10,3 odsto (u 2022. ih je bilo 203).

– U ovaj broj ulaze kako deca koja su sklopila brak, tako i ona koja žive u zajednici koja nije formalizovana kao brak, ali to po svojoj suštini jeste – dodaju u ovom resoru.

Dečiji brak jedan od oblika nasilja

Prethodno je ministarka prof. dr Darija Kisić izjavila da je maloletnički brak jedan od oblika nasilja i kao takav mora da ima nulti stepen tolerancije. Takođe je rekla da se ovo mahom odnosi na žene, na pripadnike romske nacionalnosti, i da je bitno da se promoviše značaj obrazovanja, jer je to direktan put da se ovoj deci omogući da donose sopstvene odluke.

U organizaciji „Praksis“ pozdravljaju najavljene novine. Posebno ih, kako kažu za „Novosti“, raduje konačno uvođenje definicije deteta, kako bi se sprečila različita tumačenja o starosnoj dobi osobe koja se smatra detetom.

– Od velikog je značaja najava da će se ukinuti mogućnost sklapanja ranog braka, jer sada, po članu 23 Porodičnog zakona, maloletno lice starije od 16 godina legalno može da sklopi brak ako pre toga kroz vanparnični postupak dobije dozvolu suda – navode u „Praksisu“. – Postupak se pokreće predlogom onog koji želi da stupi u brak, a mlađi je od 18, a kad nijedno od lica ne ispunjava propisani uslov, postupak se pokreće zajedničkim predlogom. U vanparničnom postupku sud ispituje sve činjenice od značaja za utvrđivanje da li postoji slobodna volja i želja maloletnika za brak, kao i da li je on dostigao telesnu i duševnu zrelost. U postupku je od posebnog značaja mišljenje nadležnog centra za socijalni rad.

Podaci iz istraživanja „Praksisa“ iz 2020. godine ukazuju da centri za socijalni rad u malom broju slučajeva daju negativna mišljenja maloletnicima starijim od 16 godina (samo 14 odsto, a bez Beograda samo dva odsto).

Rani brakovi koji se sklope na legalan način imaju mali udeo u ukupnom broju dečjih brakova u Srbiji, jer je neformalnih brakova znatno više. Podaci Unicefa pokazuju da je 55,7 odsto žena romske nacionalnosti stupilo u rani brak pre 18. godine, naspram 7,9 odsto žena koje ne žive u romskim naseljima. Oko 34 odsto romskih devojčica između 15 i 19 godina sada je u braku ili vanbračnoj zajednici.

Novosti

Foto:ROMinfomedia

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

U PODVRCU MLADIĆ ČEKIĆEM POVREDIO TROJE LJUDI, POLICIJSKI SLUŽBENIK SPREČIO VEĆU TRAGEDIJU

Vozač automobila danas oko 11 sati čekićem je nasrnuo na Anđelinu Kamberović staru 48 godina iz romskog naselja Podvorce,...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img