12.8 C
Leskovac
petak, maj 3, 2024
NAJNOVIJE VESTI
U PODVRCU MLADIĆ ČEKIĆEM POVREDIO TROJE LJUDI, POLICIJSKI SLUŽBENIK SPREČIO VEĆU TRAGEDIJUDanas bez struje ulice u romskom naselju „Sat mahala“Pretukao mladića u centru LebanaPrivode se kraju radovi na izgradnji vodovodne mreže od Velikog Trnjana do PalikućeOrganizovane Uskršnje radionice za decu na gradskom trgu u LeskovcuOtvoreno dečje igralište“Srećičica“ u centralnom parku u LeskovcuPodeljeni ugovori udruženjima za realizaciju projekata iz oblasti Socijalne zaštite u 2024.godiniMihajlović: Unija Roma Srbije posle skoro 20 godina izlazi na lokalne izbore u BeograduPrivremeno povučen skandalozan, sraman, diskriminatorski i rasistički predlog da se preimenuje bulevar Šabana Bajramovića u NišuU Leskovcu za 24 sata rođeno šest bebaSkupština Grada Niša u petak odlučuje o promeni naziva Bulevara Šabana Bajramovića, direktor Nišvila Ivan Blagojević to vidi getoizaciju umetnika i latentni rasizamNovo dečje igralište u parku Devet JugovićaOdržan čas istorije „Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu“U leskovačkom porodilištu rođene dve bebeZABRANA sklapanja maloletničkih brakovaU nedelju besplatni preventivni pregledi u Domu Zdravlja i Opštu bolnicu LeskovacAkcija saobraćajne policije usmerene na kontrolu brzineU Baru održana 19. Generalna skupština NALAS-aIstraživanje Instituta Batut: prisutnije tuče među učenici osnovnih škola, seksualno aktivni sa 11 godinaNenad Zdravković: rešiti problem romskog groblja u Leskovcu

U Prizrenu romski jezik priznat kao službeni

Pročitajte
Romska delegacija sa Gradonačelnikom Prizrena, Shaqi Totaj (Foto: Avdi Misini)

Romski jezik je jezik Roma, jezik koji se čuvao i prenosio s generacije na generaciju tokom vekova, uglavnom u obliku govora. Tokom prvog kongresa Roma 1971. godine, romski je zvanično priznat kao jezik Roma u Evropi.

Romski jezik na Kosovu se govori od 14. veka. Čuva se s kolena na koleno, a odnedavno se zapisuje i u literaturi. Tokom poslednje dve decenije, Romi Prizrena su više puta tražili da se romski jezik prizna i uvede u službenu upotrebu u opštini Prizren.

Iako je bilo nekoliko pokušaja sve do sada ovaj zahtev nije usvojen. Prije šest mjeseci formirana je Koalicija organizacija civilnog društva koje su podnele zahtev Opštini Prizren da se romski jezik koristi u tradicionalnoj upotrebi.

Ova mreža je angažovala stručnjaka za pripremu dokumenta sa argumentima za priznavanje romskog jezika u službenoj upotrebi, koji je potpisalo 10 romskih intelektualaca, a ovaj zahtev su podržavali i organizacije neromskih zajednica koje deluju u opštini Prizren.

U septembru 2022. godine, mreža organizacija civilnog društva održala je konferenciju za medije na kojoj su obavestili o podnošenju zahteva opštini Prizren i informacije o narednim koracima. O tome je govorio Osman Osmani, direktor organizacije Nevo Koncepti koja je vodila projekat avokacije u institucijama za usvajanje romskog jezika u sluzbenoj upotrebi u opštini Prizren, projekat podržan od strane Saveta Evrope u okviru projekta ROMACTED.

Ceo tekst možete pročitati na portalu Nevipe klikom OVDE.

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

U PODVRCU MLADIĆ ČEKIĆEM POVREDIO TROJE LJUDI, POLICIJSKI SLUŽBENIK SPREČIO VEĆU TRAGEDIJU

Vozač automobila danas oko 11 sati čekićem je nasrnuo na Anđelinu Kamberović staru 48 godina iz romskog naselja Podvorce,...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img