Kao Međunarodni dan žena, 8. mart je prvi put zvanično obeležen 1911. godine, a obeležilo ga je više od milion ljudi u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj. U Srbiji je prva proslava Dana žena organizovana u Beogradu 1914. godine.
Međunarodni dan žena, 8. mart nastao je kao dan borbe za ženska ljudska prava, odnosno dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Prvi Dan žena je obeležen 1909. godine u Sjedinjenim Američkim Državama deklaracijom koju je donela Socijalistička stranka Amerike. Između ostalih važnih istorijskih događaja, njime se obeležava i požar u fabrici tekstila u Njujorku kada je poginulo preko stotinu žena. Smatra se da su radnice bile zadržane unutar fabrike kako bi ih se sprečilo da štrajkuju sa drugim radnicima. Tada se obično radilo 10 sati dnevno.
Početkom sedamdesetih godina prošlog veka, Ujedinjene nacije su zvanično proglasile 8. mart Međunarodnim danom žena i on se danas obeležava širom sveta, a u više od 55 zemalja je zvaničan nacionalni praznik. U Srbiji se ovaj dan obeležava kao zvaničan praznik od završetka Drugog svetskog rata. Ustaljena praksa i običaji obeležavanja Dana žena širom sveta su slični – to je dan kada se ženama ukazuje posebna pažnja, i čestita njihov dan. Ipak, Dan žena je mnogo više od darivanja cveća i prigodnih poklona, to je priznanje svim osobama ženskog pola za njihova društvena, naučna, politička, stvaralačka, sportska i sva druga lična postignuća i podsticaj i podrška da svojim delanjem još više učine na unapređenju ženskih prava i borbi za potpunu ravnopravnost.
Naše društvo zalaže se da Dan žena zadrži svoj pravi smisao i sprovodi kontinuiranu borbu za puno poštovanje žena i njihovu ravnopravnost u svim oblastima.
Comments are closed.