U organizaciji ANEM-a i Regionalne informativne agencije JUGpress danas je u Leskovcu održan javni sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara i trening za unapređenje bezbednosti novinara.
Otvorenom sastanku pored lokalnih novinara i urednika koji su došli skoro iz svih redakcija, sastanku su prisutvovali i predstavnici tužilaštva i policije iz Leskovca.
Razgovaralo se o slučajevima iz evidencije Republičkog javnog tužilaštva od 2016. godine (od kada postoji SRG) koji su rešeni ili koji su i dalje u istražnim postupcima bezbednosti novinara.
Saša Mirković kazao je da je reagovanje nadležnih instucija kada se govori o samoj proceduri i samog postupka u odnosu na pre 2016.godinu znatno bolja, ali da se novinari često nalaze na udaru političara koji stvaraju takvu atmosferu da omogućavaju tabloidima da razrađuju razne lažne vesti i vrlo sporne navode u nešto što se posle preliva na društvene mreže stvarajući jednu nepodnošljivu atmosferu.
Ljiljana Stojanović, urednica JUGpressa, koja je i sama imala više puta pretnje zbog posla kojim se bavi, istakla je da pritisci na novinare nisu uvek direktne pretnje, ali da su i dalje prisutne svakodnevno. Ona je takođe navela da su pretnje preko društvenih mreža takođe prefinjenije zbog načina i upotrebe lingvistike i da pretnje nisu direktne već indirektne. Ona je posebno istakla veliki problem autocenzure samih novinara.
Branko Čečen kazao je da su fizički napadi na novinare i dalje česti, sa 15 prijavljenih napada ove godine. On se osvrnuo i na problem autocenzure, ističući da su mnogi novinari primorani na samocenzuru kako bi očuvali svoja radna mesta, a samim tim i svoje zdravlje jer je činjenica da novinari svakodnevno trpe stres, pritiske pa čak i fizičke napade.
Nakon sastanka Stalne Radne grupe organizovan je trening za unapređenje bezbednosti novinara. Trening je vodio nekadašnji direktor Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, novinar, urednik predavač Branko Čečen.
Comments are closed.