14.9 C
Leskovac
četvrtak, mart 27, 2025
NAJNOVIJE VESTI
Iz gradske kase Leskovca za 38 porodilja isplaćeno 920.000 dinaraU Leskovcu održan Sajam zapošljavanja, poslodavci ponudili više od 400 radnih mestaFondacija Romi za Demokratiju: Nadežda je bila glas onih koji su ostajali u tišiniFilm o Šabanu Bajramoviću u bioskopima u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Republici SrpskojNa inicijativu Vlade Srbije izrađuje se zakon o osnivanju Fonda za ekonomsko osnaživanje RomaPrijava za upis prvaka preko portala eUpravaU LKC otvorena izložba radova na papiru „Amate iz Ksalitle“Nacionalna služba zapošljavanja u četvrtak u Leskovcu u hali „Partizan“ organizuje Sajam zapošljavanjaU Leskovcu za dan rođene četiri bebeSvečano obeležena godišnjica „Kluba prijateljstva“ starih u Leskovcu, uz podsećanje na nedavnu istoriju i u susretu prolećuTužilaštvo u Nišu potvrdilo da je pucano na dr Dragana MilićaUhapšeni mladići iz Velike Plane zbog sumnje da su uboli i pretukli lebančaninaU Leskovcu položeni venci na Spomen-česmu stradalima u sukobima i NATO agresijiRomska fondacija za Evropu, odlučila da pokloni 10 hiljada evra porodicama žrtava u Severnoj MakedonijiIz gradske kase Leskovca Centru za Socijalni rad na ime jednokratne pomoći isplaćen iznos od 1.391.200 dinaraDr Dragan Milić: Dok sam spavao u spavaćoj sobi u stanu u kome živim u Nišu neko je pucao na mene iz vatrenog oružjaNATO alijansa pre 26 godina započela bombardovanje SR JugoslavijeROMANI KUHINJA-nova emisijaNiška policija uhapsila mladića zbog nasilničkog ponašanjaDr Dragan Milić – Država koja tamniči svoju decu i mladost nema budućnost!

NIŠ:otvorena izložba fotografija i održana tribina „Romska kultura i njen doprinos interkulturalnosti u Srbiji“(Video)

Pročitajte

Povodom Svetskog dana Roma u prostorijama EU Info kutak u Nišu 10. aprila otvorena je izložba fotografija i održana tribina pod nazivom „Romska kultura i njen doprinos interkulturalnosti u Srbiji.“

Izložba donosi arhivsku građu nastalu kroz višedecenijsko održavanje smotri kulturnih dostignuća Roma. Ove fotografije prikazuju bogatstvo umetničkog i kulturnog nasleđa Roma i njihovo izvođenje i prezentovanje u javnim prostorima kao primer interkulturalnosti. U okviru tribine, bilo je reči o tradiciji i kulturi Roma kao i odnosu prema modernizaciji i savremenim kulturnim praksama.

Učesnici tribine bili su:

Osman Balić, direktor YUROM Centra i predsednik Lige Roma;

Dragan Todorović, doktor sociologije sociolog manjinskih identiteta, sociolog religije i romolog, redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu;

Željko Ljubić – Piti, muzičar i pisac, član tima Nišvil džez festivala i Rojaze tima iz Srbije;

U okviru tribine, razgovaralo se o mestu tradicije u kulturi Roma kao i odnosu prema modernizaciji i savremenim kulturnim praksama. Bilo je reči i o recepciji i vrednovanju romskog stvaralaštva i kulture kod većinske zajednice kao i o problemima reprezentacije romskog života u kulturi i stvaralaštvu većinske zajednice.

Osman Balić direktor YUROM centra za ROMinfomediu kazao je da je cilj tribine bio da sa jedne nove pozicije razgovara o interkulturalnizmu kao jednom fenomenu u kome svi zajedno živimo, da čujemo i druga mišljenja.

„Naše društvo se razvija pa je i sam taj interkulturalizam moguće meriti, sagledavati, predlagati mere. I ovde je bilo pametnih stvari da se čuju. Mislim da imamo od svih manjina najveći uticaj, ako to možemo tako da merimo, ali da su tragovri romske kulture u srpskoj kulturi veliki i, takođe, ono što moramo da primetimo je da je uticaj srpske na romsku kulturu takođe veliki. Zahvaljujući toj razmeni sistema vrednosti i ponašanja menjamo se kao narod, postajemo moderniji, a sa druge strane mođžete da vidite uticaj tradicionalne romske kulture, naročito muzike“, kazao je Balić.

NA pitanje, da li su mladi Romi sačuvali tardicionalnu muziku u kulturu, BAlić je odgovorio da nije siguran da su baš sačuvali.

„I mi imamo sa treće strane upliv u druge kulture. Mislim da je, da tako kažem, kosovizacija ili albanizacija romske muzike pristuna. Teško možete da čujete leskovačku izvornu romsku muziku, u Nišu romsku muziku sa ciganskim štimom, itd… I mi smo izloženi tom gubitku autentičnih muzičkih izraza, jer muzika je kod nas jedan od najvažnijih elemenata, možda u nivou sa jezikom. Mi se muzikom izražavamo i mi, zapravo, živimo u tim oblacima, na muzičkom nebu. Muzika itekako ima uticaj na Rome, ali čuvanje muzike je strašno bitno, jer mislim da imamo gubitak te autentične romske muzike. O tome možete da vidite i u studijama SANU, ali i naši Srbi u inostranstvu, naročito profesor Pokrajac itekako sakuplja staru romsku muziku i bilo bi dobro da se ta stara romska srpska narodna muzika digitalizuje, kao što u Rumuniji i Mađarskoj imate taj interkulturalizam na delu kroz muzička dela. Ali, ona na šta treba ukazati je da romska muzika, uslovno rečeno, trpi napad albanske muzike, tako da teško možete čuti ritmove koji su vezani za Šabana Bajramovića ili za leskovačko kulturno umetničko društvo iz 70-ih godina“konstatovao je Balić.

Koliko smo sačuvali jezičku kulturu, Balić misli da je u stagnaciji, zato što smo odavno imali i signale i dozvole da romski jezik uđe kao fakultativni predmet u škole, naročito kod dece, i da to romska zajednica ne koristi u dovoljnoj meri.

„Primer škole „Vuk Karadžić“ i katedre koju smo imali govori da vrlo nespretno koristimo tu nasušnu potrebu imajući u vidu važnost romskog jezika, jer se kaže da dok je živ romski jezik, živ je i romski narod i to moramo mnogo opreznije i studioznije da radimo.

Sa druge strane, smrću Rajka Đurića i Marsela Kurtijadea, taj proces standardizacije romskog jezika mora da dobije nove igrače, nove stručnjake i eksperte i dobro je što imamo Ljatifa Demira u Zagrebu, imamo Ljuana Koku i druge novinare koji moraju da pišu na romskom jeziku dok ne dođemo do zadovoljavajućeg nivoa standardizacije romskog jezika. Standardizacija je živ proces, to je počelo pre 30-40 godina, to je živa materija i mora da se mnogo više ljudi bavi romskim jezikom na tim naučnim osnovama. Mi imamo i gospođu Sikeljić u SANU, možda treba celu tu priču preseliti u dvorište SANU i Odseka za balkanološke studije gde bi uz pomoć eksperata razvijali svoj jezik“, zaključio je Balić.

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

Iz gradske kase Leskovca za 38 porodilja isplaćeno 920.000 dinara

Iz budžeta Grada Leskovca danas je isplaćen iznos od 1.670.021 dinara. Na ime naknade za 38 porodilja iz gradskog budžeta...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img