Povodom Svetskog dana borbe protiv rasizma Nevladina organizacija Inicijativa A 11 saopštila je da Romi i Romkinje u Srbiji ovaj dan koji se obeležava 21. marta, izloženi sistematskoj diskriminaciji.

-Romi i Romkinje u Srbiji i dalje su najčešće žrtve diskriminacije i govora mržnje koji neretko poprimaju obeležja rasno motivisanog nasilja, a koje prolazi bez odgovarajućih zakonskih sankcija. Normalizacija diskriminatornih praksi i nedovoljno angažovanje institucija na njihovom efikasnom suzbijanju dodatno pogoduju kreiranju i održavanju ovakve društvene klime prema ovoj manjinskoj grupi, upozorava Inicijativa A 11 povodom 21. marta, Svetskog dana borbe protiv rasizma-navodi se u saopštenju.
Inicijativa A 11 u saopštenju dalje navodi da u svakodnevnom radu na terenu i prilikom pružanja besplatne pravne pomoći materijalno najugroženijim građankama i građanima, konstantno svedoči nejednakom postupanju institucija koje se odlikuje dehumanizujućim odnosom i netrpeljivošću na nacionalnoj osnovi prema pripadnicima romske manjine.
Samo u poslednjih godinu dana identifikovan je niz nezakonitih i štetnih radnji koje nadležni organi preduzimaju gotovo isključivo prema pripadnicima romske manjine, naročito onima koji žive u neformalnim naseljima.
„Zaobilazeći zakonske procedure, neretko primenjujući neprimerenu silu, predstavnici institucija prinudno iseljavanju Rome i Romkinje iz naselja koja su im jedini dom, ne obezbeđujući bilo kakvu alternativu i ostavljajući čitave porodice na ulici i bez krova nad glavom, što je posebno zabeleženo u Beogradu“-naveli su u A 11.
Uprkos tome što Romi i Romkinje čine jednu od najbrojnijih manjinskih grupa u Srbiji, zbog ukorenjene diskriminacije, nejednakih mogućnosti za obrazovanje i života ekstremnom siromaštvu, primorani su da žive od novčane socijalne pomoći i da obavljaju najniže plaćene poslove, mahom „na crno” i izvan mogućnosti zakonske zaštite koju uživaju drugi građani.
Socijalna karta najveću štetu nanela je Romima.
„Godinama ukazujemo na štetnost Zakona o socijalnoj karti i registra Socijalna karta, čija primena je u poslednje tri godine skoro 60.000 građana ostavila bez novčane socijalne pomoći. Najveći broj pogođenih posledicama primene ovog zakona upravo su Romi i Romkinje“-upozoravaju na kraju saopštenja A 11.