Trgovina ljudima je teško krivično delo u okviru kojeg dolazi do najgrubljeg kršenja ljudskih prava, a time i prava deteta. Podrazumeva eksploataciju, odnosno iskorišćavanje ljudskog bića radi dobiti koju stiče trgovac ljudima.

Smatra se da je dete žrtva i ukoliko je samo postojala namera o eksploataciji deteta.
U Bosni i Hercegovini u Brčkom krajem februara meseca tekuće godine, u kako su je nazvali „kući strave“ pronađeno je 31 romsko dete, uhapšeno je osam osoba, među kojima je vlasnica kuće i jedan policajac, pod sumnjom da su trgovali decom.
Prema pisanju medija iz BiH slučaj je prijavila dvanaestogodišnja devojčica koja je pozvala pomoć, alarmirajući policiju.
Većina pronađene dece bile su devojčice. Dvanaestogodišnja devojčica koja je slučaj prijavila policiji je jedna od najstarijih koja je pronađena. Većina je bila mnogo mlađa, a najmlađa je bila beba stara šest meseci. Policija je identifikovala poreklo 19-oro dece, za 18-oro je poznato mesto rođenja. Šestoro je rođeno u Rim-Italija, petoro je rođeno u Hrvatskoj, jedno dete je takođe rođeno u Hrvatskoj u Rijeci,jedno dete je rođeno u Nici-Francuska, dvoje dece u Braseloni-Španija i dvoje dece je rođeno u Bosni i Hercegovini. Ono što je šokantno je da tu decu niko nije tražio.
Pronađena deca su tada smeštena u jednom hotelu u Brčkom i o njima su brine Crveni krst i socijalni radnici. Pododeljenje za socijalnu zaštitu brčanske Vlade je donelo rešenja o starateljstvu nad svakim detetom, kao i rešenje o njihovom smeštaju. Odmah nakon okončanja svih neophodnih istražnih radnji i pomenutog pododeljenja biti odlučeno o preuzimanju dece od njihovih srodnika.
Prema pisanju medija iz Srbije, BiH i Hrvatske pronađena deca su boravila u nehumanim uslovima, zidovi su bili prekriveni vlagom do pola, a deca su spavala na golim dušecima, bez posteljine.
Prema svim istraživanjima romska deca su najugroženija od trgovine ljudima.
Kako piše portal NewsMax Balkans, u Nišu postoji Dnevni centar za decu ulice, kroz koji je, za godinu i po dana, prošlo 55 romske dece, uglavnom devojčice.
Oni tu mogu da dobiju toplu odeću i hranu, da se okupaju i sa njima rade te devojke koje u svakom slučaju, taj centar funkcioniše dobro i stalno je posećen.
Prema dostupnim podacima za Srbiju za 2024. godinu evidentirana je 71 žrtva trgovine ljudima, pri čemu su više od polovine deca.
Jug Srbije, odnosno Niš, prvi je grad po broju žrtava trgovine ljudima, prema podacima iz poslednjih 20 godina.
„Velika koncentracija romske populacije je većinom u Nišu, Aleksincu, delimično u Vranju i Leskovcu. Zato je jug Srbije interesantan, jer većina izvršilaca tog krivičnog dela, podsticanje na izvršenje krivičnih dela prosjačenjem, su zapravo odrasli, punoletni Romi, koji svoju decu ili decu svojih najbližih rođaka prisiljavaju da se bave prosjačenjem“, kazao je NewsMax Balkans bivši zamenik načelnika PU Niš Goran Barun.