Cena učešće roditelja za boravak dece u vrtićima sada je 4.546 dinara , dok je 2010. godine bilo 4.900 dinara, kazao je na jučeračnjij sednici Gradskog veća gradonačelnikk Leskovca Goran Cvetanović.

Na sednici Gradskog veća odlučeno je da se ekonomska cena u okviru Programa vaspitanja i obrazovanja u predškolskim ustanovama na teritoriji grada Leskovca za celodnevni boravak u 2025. godini neće menjati, te da će biti na istom nivou, koji je utvrđen još 2021. godine.
Mesečna ekonomska cena za celodnevni boravak u vrtićima u iznosu od 22.730 dinara po detetu ostaje nepromenjena. Na godišnjem nivou ona će iznositi 272.760 dinara.
Učešće roditelja u mesečnoj ekonomskoj ceni po detetu je 20 procenata ili 4.546 dinara, a preostalih 80 procenata, odnosno 18.184 dinara obezbeđuje lokalna samouprava.
Kada je reč o deci, koja pohađaju pripremni predškolski program u trajanju od četiri sata u sedištu predškolske ustanove, učešće roditelja će iznositi 4.013 dinara, dok je suma od 3.810 dinara predviđena za boravak dece, obuhvaćene pripremnim predškolskim programom, ali van sedišta predškolske ustanove.
Nepromenjena ostaje i cena koja se odnosi na mesečne troškove užine u visini od 1.007 dinara, a koju takođe plaćaju roditelji za boravak dece tokom realizacije pripremnog predškolskog programa u poludnevnom trajanju od četiri časa.
Poređenja radi, veliki broj gradova u Srbiji ima veću ekonomsku cenu po detetu od one koja je utvrđena u Leskovcu. U Vranju ona iznosi 27.523 dinara, u Pirotu 26.570 dinara, u Čačku 32.852 dinara, u Kraljevu 24.845 dinara, u Užicu 25.012 dinara, u Vlasotincu 34.770 dinara.
Prema rečima gradonačelnika Gorana Cvetanovića u 2025. godini za oblast predškolskog obrazovanja i vaspitanja u budžetu je opredeljeno 782,9 miliona dinara, od čega je 650 miliona za funkcionisanje Predškolske ustanove „Vukica Mitrović“.
„Kao lokalna samouprava finansiramo plate i sve naknade zaposlenima i za tu svrhu je opredeljeno 570 miliona dinara. Pored toga, obezbeđena su i sredstva za stalne troškove, tekuće popravke, održavanje i nabavku materijala. S tim u vezi, za ovu godinu planirano je izdvajanje od 44 miliona za hranu, 6 miliona dinara za nabavku higijenskih sredstava, 5 miliona za nabavku materijala za obrazovanje“, obrazložio je gradonačelnik Cvetanović.
On je podsetio da je u 2010. godini učešće roditelja u mesečnoj ekonomskoj ceni po detetu iznosilo 4.900 dinara, odnosno za skoro 400 dinara više nego danas.
„Zbog pogrešne procene prethodnog rukovodstva, morali smo da platimo penale u iznosu od 100 miliona dinara. Petnaest godina je prošlo i mi sada imamo nižu cenu, od one koja je bila na snazi u 2010. godini. Od 2021. svake godine utvrđujemo cenu boravka dece u vrtićima, nema povećanja. Lokalna samouprava učestvuje sa 18.184 dinara“, rekao je prvi čovek grada na Veternici istakavši da će se sa poboljšanjem uslova za boravak i rad u vrtićima nastaviti i ubuduće.
Podsećanja radi, nedavno je završena kompletna rekonstrukcija vrtića „Snežana“ u Grdelici, za šta je grad Leskovac uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike izdvojio 28,5 miliona dinara.
Pri kraju su i radovi na izgradnji vrtića u Mesnoj zajednici „Moša Pijade“, odnosno u naselju Stara stočna pijaca. Izgradnja ovog vrtića, deo je projekta „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje“, koje Ministarstvo prosvete sprovodi uz podršku Svetske banke i u saradnji sa lokalnom samoupravom.
Comments are closed.