Zamenica gradonačelnika Leskovca Lidija Dimtrijević, u Svečanoj sali grada potpisala je u petak 9.avgusta jugovore o realizaciji dva projekta sa partnerskim institucijama.

Ova dva projekta proistekla su iz strategije održivog integralnog razvoja urbanog područja grada Leskovca. Projekti se tiču očuvanju zaštite životne sredine i unapređenja kvaliteta života u gradu na Vetrnici.
Ugovor o realizaciji projekta sa donatorom potpisao je gradonačelnik Goran Cvetanović a sertifikate za oba projekta uručili su ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević.
Projekti će se realizovati u narednih 15 meseci, do 2025. godine. Ukupan budžet prvog projekta je 495 872 dolara, ili nešto više od 53 miliona dinara. Donator finansira 382 000 dolara, a grad Leskovac obezbeđuje sredstva u iznosu od 113 000 dolara.

Kako je kazao projekt menadžer Vladimir Kostić, u ovom projektu postaviće se podzemni kontejneri na 8 lokacija u gradu. Od toga su 4 lokacije na javnim gradskim površinama i to na lokaciji centralnog gradskog trga, iza hotela Leskovac, zatim stara autobuska stanica, naselje Dubočica i Radničko naselje. Pored ove 4 lokacije, biće postavljeni kontejneri i u 4 osnovne škole i to Kosta Stamenković, Josif Kostić, Vožd Karađorđe i OŠ Radoje Domanović u Bratmilovcu. Ukupno će biti postavljeno 22 podzemna kontejnera, od toga je 8 za čvrst komunalni otpad, a 14 ostalih su za recitabili otpad.
„Značajna stvar u ovom projektu je i nabavka specijalnog vozila za prikupljanje i odvoz otpada koje je najsavremenije opremljeno digitalnim merenjem otpada, sa pogonom na metan čime se štiti životna sredina. Značajno je i to da se ovim projektom, od malena podiže svest naših najmlađih sugrađana, zbog čega su i izabrane lokacije u osnovnim školama. Na ovaj način pokreće se i ciklus primarne selekcije otpada što je neki prvi korak u procesu reciklaže otpada“-kazao je Kostić.
Drugi projekat koji se tiče prethodne studije izvodljivosti za rekultivaciju, radiće se na lokaciji stare zatvorene deponije Brst, koja je van funkcije dugi niz godina, i kroz ovaj projekt stvoriće se uslovi da se omogući izrada planskih dokumenata i urbanističkih planova za područje posebne namene.
“Na ovaj način grad Leskovac pokazuje da se vodi računa o svim resursima i lokacijama jer bez obzira što je to bila deponija, ona je ipak neki resurs za naš grad i njenom rekultivacijom dobiće se finalna namena ovog prostora. U samom procesu odlučivanja o nameni lokacije, biće uključeno i civilno društvo i građani i najširi auditorijum, koji mogu na vreme da iznesu svoje potrebe i predloge, kako bi se na vreme napravio planski dokument. Ukupna vrednost, drugog projekta je 144 540 dolara ili nešto više 15 miliona dinara, gde donator finansira 114 600 dolara, a grad Leskovac 29 900 dolara“-kazao je na kraju svog obraćanja Vladimir Kostić.
Prvi projekat nosi naziv “Unapređenje sistema upravljanja otpadom u urbanom području Leskovca uz moderna i inovativna, ekološki prihvatljiva rešenja“ a drugi “Prethodna studija rekultivacije zatvorene deponije čvrstog otpada na lokaciji “Brst“ u ekološki prihvatljivo područje javne namene“. Partnerske insititucije na ova dva projekta su: Grad Leskovac – odeljenje za društvene delatnosti i lokalni ekonomski razvoj, JP “Urbanizam i izgradnja“, Akademija za poslovne studije Južna Srbija, Nevladina organizacija Konektor i Centar za stručno usavršavanje u obrazovanju.
Comments are closed.