12.4 C
Leskovac
petak, mart 28, 2025
NAJNOVIJE VESTI
Iz gradske kase Leskovca za 38 porodilja isplaćeno 920.000 dinaraU Leskovcu održan Sajam zapošljavanja, poslodavci ponudili više od 400 radnih mestaFondacija Romi za Demokratiju: Nadežda je bila glas onih koji su ostajali u tišiniFilm o Šabanu Bajramoviću u bioskopima u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Republici SrpskojNa inicijativu Vlade Srbije izrađuje se zakon o osnivanju Fonda za ekonomsko osnaživanje RomaPrijava za upis prvaka preko portala eUpravaU LKC otvorena izložba radova na papiru „Amate iz Ksalitle“Nacionalna služba zapošljavanja u četvrtak u Leskovcu u hali „Partizan“ organizuje Sajam zapošljavanjaU Leskovcu za dan rođene četiri bebeSvečano obeležena godišnjica „Kluba prijateljstva“ starih u Leskovcu, uz podsećanje na nedavnu istoriju i u susretu prolećuTužilaštvo u Nišu potvrdilo da je pucano na dr Dragana MilićaUhapšeni mladići iz Velike Plane zbog sumnje da su uboli i pretukli lebančaninaU Leskovcu položeni venci na Spomen-česmu stradalima u sukobima i NATO agresijiRomska fondacija za Evropu, odlučila da pokloni 10 hiljada evra porodicama žrtava u Severnoj MakedonijiIz gradske kase Leskovca Centru za Socijalni rad na ime jednokratne pomoći isplaćen iznos od 1.391.200 dinaraDr Dragan Milić: Dok sam spavao u spavaćoj sobi u stanu u kome živim u Nišu neko je pucao na mene iz vatrenog oružjaNATO alijansa pre 26 godina započela bombardovanje SR JugoslavijeROMANI KUHINJA-nova emisijaNiška policija uhapsila mladića zbog nasilničkog ponašanjaDr Dragan Milić – Država koja tamniči svoju decu i mladost nema budućnost!

Kajtazi: u Jasenovcu stradalo više Roma nego u Aušvicu

Pročitajte

Nakon genocida u NDH trebalo nam je skoro 80 godina da se demografski oporavimo, rekao je Veljko Kajtazi na komemoraciji u selu Uštica kod Jasenovca

Large ustica nikola cutuk

(foto Nikola Čutuk/PIXSELL)

Na memorijalnom romskom groblju u selu Uštica kod Jasenovca 2. avgusta održana je 11. po redu komemoracija romskim žrtvama samudaripena (genocida) tokom Drugog svetskog rata. Skup, kojem su prisustvovali predstavnici i izaslanici brojnih državnih institucija, Grada Zagreba, lokalnih samouprava, diplomatskog kora, antifašista i manjinskih i nevladinih organizacija, organizovao je Savez Roma u RH „Kali Sara“ u saradnji sa saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem i vijećima romske nacionalne manjine.

– Na današnji dan prisećamo se svih romskih žrtava genocida na teritoriji Evrope koji su počinili nacisti i njihovi kolaboracionisti, što je rezultiralo stradanjem pola miliona Roma. Već deset godina ovde se okupljamo kako bi zaboravljene romske žrtve komemorirali na dostojan način – rekao je Kajtazi i dodao da je na području NDH izvršen najveći genocid nad romskim stanovništvom u Drugom svetskom ratu te da „ovo mesto s 21 masovnom grobnicom predstavlja najveće stratište romskog naroda u Evropi na kojem je stradalo više Roma nego i u Aušvicu“.

Prema podacima Javne ustanove spomen područja Jasenovac, stradalo je 16.173 Roma, od kojih je 5608 dece, a 4870 žena. Nad Romima je proveden sistematski progon nakon 19. maja 1942. kad je donesena odluka o njihovom zatvaranju. Tokom juna i jula Romi su hapšeni i u stočnim vagonima dovoženi u Jasenovac, a da ne bi pružali otpor, govoreno im je da ih vode u Rumuniju, istako je Kajtazi.

– Romi su tretirani s posebnom brutalnošću. Nisu beleženi pojedinačno nego po vagonima. Podijeljeni su u dvje grupe, jači muškarci za teške poslove kao što su izgradnja nasipa ili jama za grobnice, a žene, deca i bolesni brzo su prevezeni u Gradinu i pogubljeni. Logora za Rome bio je na močvarnom zemljištu, površine 60 sa 30 metara, a hrana se svodila na tanjir supe dnevno, zbog čega niko nije dugo izdržao. Štoviše, na ubistvo Roma gledalo se kao na dobro delo. Deo Roma otpremljen je u Nemačku na rad, a kako su tamo ipak bili bolji uslovi, neki od njih su i preživeli. Nakon genocida u NDH trebalo nam je skoro 80 godina da se demografski oporavimo od istrebljenja – podsetio je Kajtazi.

Romi u Hrvatskoj su se prema prošlosti odredili uređenjem spomen-groblja, gradnjom Memorijalnog centra i izgradnjom zida boli za sve poznate žrtve. Ali sve to je nedovoljno ako ovaj prostor ne budemo koristili, dodao je Kajtazi i naglasio da su on i „Kali Sara“ uz kontinuiran rad ostvarili sve što su ranije planirali.

– Organizovali smo letnu školu da se podigne nivo svesti o stradanju Roma i da povežemo mlade Rome i ostale, drugih nacionalnosti kako strah i dezinformacije ne bi doveli do zla. To je značajno i što do danas Romi doživljavaju otvorenu diskriminaciju, suočeni su s brojnim šovinizmima i jedna su od najugroženijih manjinskih grupa. Mnogi žive u uslovima nedostojnim čoveka i u ekstremnom siromaštvu. Vekovne diskriminacije Roma, otuđili su ih od većinskog stanovništva, ali i većinsko stanovništvo od Roma, što do danas uzrokuje mnoge probleme koje sistemski nastojimo premostiti – rekao je on.

Lani je „Kali Sara“ pokrenula spomenutu edukativnu letnu školu suočavanja s prošlošću sa ciljem upoznavanja mladih generacija sa stradanjima Roma od strane nacističkog režima. Polaznici škole pišu esej na temu samudaripena, a autor najboljeg dobija nagradu. Lani ju je dobila Lea Oršuš, a ove godine David Oršuš. Među zvanicama na ovogodišnjoj komemoraciji, Vladu RH predstavljala je potpredsjednica Anja Šimpraga, dok je zastupnik Boris Milošević bio u saborskoj delegaciji.

Takodje, komemoraciji je prisustvovao i bivši predsednik Republike Hrvatske Stipe Mesić.

Izvror:portalnovosti.com/ROMinfomedia

Foto naslovna: Fb Veljko Kajtazi

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

Iz gradske kase Leskovca za 38 porodilja isplaćeno 920.000 dinara

Iz budžeta Grada Leskovca danas je isplaćen iznos od 1.670.021 dinara. Na ime naknade za 38 porodilja iz gradskog budžeta...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img