4.5 C
Leskovac
četvrtak, decembar 5, 2024

Ko sve ima pravo na besplatnu pravnu pomoć?

Pročitajte

U Centru za stručno usavršavanje u obrazovanje Leskovac juče je ekspertsko udruženje „Centar za unapređivanje pravnih studija (CUPS)“ iz Beograda organizovao radionicu za organizacije civilnog društva na temu, Pružanje besplatne pravne pomoći, u cilju podizanje kapaciteta lokalnih udruženja u pružanju besplatne pravne podrške i pomoći.

Projektne aktivnosti CUPS-a usmerene na podizanje kapaciteta udruženja za pružanje besplatne pravne pomoći i podrške podržava Delegacija Evropske unije u Beogradu u okviru projekta „Empowering Human Rights Defenders and their Local Organizations to Provide Legal Support to Most Vulnerable Groups Affected by the COVID-19 Pandemic“

Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći usvojen je 2018. godine. Pravni stručnjaci CUPS-a neposredno su učestvovali u izradi ovog zakona.

Besplatna pravna pomoć se po Zakonu pruža prvenstveno licima koja pripadaju osetljivim društvenim grupama, kao što su osobe sa invaliditetom, deca, stariji, siromašna lica, Romi, oboleli od zaraznih bolesti (HIV, КOVID i sl.), žrtve oružanih sukoba, lica koja ne poseduju lične dokumente, lica bez stalnog prebivališta, migranti, lica koja pripadaju seksualnim manjinama i drugi.

Prema Zakonu, udruženja su ovlašćena da samostalno pružaju besplatnu pravnu pomoć i podršku pripadnicima osetljivih društvenih grupa pre svega u oblastima u kojim su ovlašćena da pokrenu postupke zaštite ovih lica, kao što su upravni postupak, postupak zaštite od diskriminacije i dr.

Takođe, udruženja su po Zakonu ovlašćena da formiraju zajedničke službe pravne pomoći sa službama pravne pomoći koje su već organizovane pri opštinama i gradovima, sa advokatima i njihovim lokalnim komorama, te fakultetskim pravnim klinikama, a u cilju obezbeđivanja kvalitetne pomoći i podrške pripadnicima osetljivih društvenih grupa.

Zakon precizira da se projektne aktivnosti u vezi sa pružanjem besplatne pravne pomoći i podrške od strane udruženja finansiraju iz budžeta jedinica lokalne samouprave (opštine i gradovi), budžeta Republike Srbije kao i iz drugih izvora finansiranja.

„U cilju približavanja zakonskih odredbi predstavnicima udruženja i njihovog osposobljavanja za pružanje besplatne pravne pomoći i podrške, CUPS će u periodu maj-juni 2022. organizovati niz jednodnevnih radionica, i to u sledećim gradovima: Niš, Leskovac, Vranje, Кragujevac, Beograd, Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Šabac i Valjevo“, kazao je Saša Gajin, koautor Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i profesor na Pravnom fakultetu univerziteta Union u Beogradu.

Radionice će voditi pravni stručnjaci CUPS-a, i to koautori Zakona i advokati. Učesnici radionica će takođe imati prilike da se upoznaju i razgovaraju sa predstavnicima službi za besplatnu pravnu pomoć gradova i oppština, kao i licima koja u nadležnom ministarstvu rade na poslovima registracije pružalaca besplatne pravne pomoći.

Učešće u radionicama je besplatno, a svaki učesnik će dobiti odštampani priručnik za pružanje besplatne pravne pomoći i podrške.

- Reklama -spot_img

Comments are closed.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

- Reklama -spot_img
Najnovije

Mali festival kulture Srbije SVETIONIK u Leskovcu sa Mirjanom Bobić Mojsilović

Mali festival kulrure mladih umetnika Srbije različitog interesovanja „SVETIONIK“ drugi put za redom u danima 3-eg i 4-og decembra...
- Reklama -spot_img

Povezane vesti

- Reklama -spot_img