Veliki broj Roma i Romkinja susreće se sa diskriminacijom na nekoliko važnih polja, počev od obrazovanja do zapošljavanja, pružanja zdravstvene brige, socijalne zaštite i stanovanja
Romi su i dalje najviše diskriminisana kategorija stanovništva koja ima neiskorišćenih potencijala, zbog čega je neophodno njihovo osnaživanje kako bi se u budućnosti stvorilo inkluzivno i prosperitetno društvo, zajednička je ocena učesnika društvenog dijaloga pod nazivom “Ekonomsko osnaživanje Roma i ciljevi održivog razvoja u Srbiji”.
Skup koji su organizovali Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Fondacijom BFPE za odgovorno društvo uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju i Ambasade Kraljevine Norveške, 16. je u nizu dijalogu koji organizuje Ministarstvo.
Ideja dijaloga je da se fokus stavi na ekonomsko osnaživanje Roma u kontekstu održivog razvoja.
ODGOVOR ZA BUDUĆNOST: Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić rekla je da dijalog ima dva cilja – utvrditi stanje siromaštva romske zajednice i šta može da se učini, kao i napraviti plan čiji će rezultat biti mnogo bolji život Roma 2030. nego što je danas.
“Naša ideja, ali i naš moto kao ministarstva je: Ništa o Romima bez Roma za stolom jer je romska zajednica jednako resurs za odgovore na sve ono što nas čeka u budućnosti”, kaže ministarka i ističe da dijalog počinje u trenutku kada je romska zajednica iznedrila čitavu generaciju mladih i obrazovanih ljudi koji su spremni da daju svoj doprinos ukupnom razvoju Srbije.
Ceo tekst možete pročitati na portalu Novi magazin klikom OVDE.
Comments are closed.